5 סימנים לזיהוי חשב שכר מקצועי

עד כמה שזה עלול להישמע דמיוני, חשב שכר נחשב לאחד מאנשי המפתח בארגון. חשב שכר מקצועי, דייקן, מסודר וקפדן יכול להוות את ההבדל ה"קטן" בין עובדים מרוצים, שכל חובותיהם לרשויות מוסדרים ומועברים כהלכה, לבין עובדים לא מרוצים, שחשים שקופחו, או, לחילופין, מרגישים כי הארגון פועל נגדם, מאחורי גבם.

מי הוא חשב שכר מקצועי?

• השכלה והסמכה – לימודים במוסד אקדמי מוכר ותעודת המקצוע, אשר מקבלים חשבי השכר המסיימים את לימודים ועומדים במבחני ההסמכה של לשכת רואי החשבון, מהווים את דרישת הסף לתפקיד חשב שכר. מומלץ שלא להתפתות ולהעסיק מועמד שאינו עומד בקריטריונים בסיסיים אלה, גם אם, לכאורה, עלות שכרו הכוללת עשויה להיות נמוכה יותר מזו של מועמד מוסמך. עיגול פינות כאן (גם אם מטרתו לחסוך כסף לארגון) עלול לעלות לארגון בתביעות רציניות מצד מקבלי השכר ורשויות המס כאחד.

• בקיאות ושליטה בחומר העכשווי – החקיקה בתחומי המיסוי משתנה באופן תדיר ושוטף. חשב שכר שמסתפק אך ורק בידע שרכש במסגרת לימודיו, לא יוכל להיות מעודכן בחידושים שחלו מאז ולכן, לא יוכל למלא את תפקידו על הצד הטוב ביותר מול כל הצדדים הנוגעים בדבר.

• שליטה בכלי עזר ובתוכנות – במסגרת עבודתם, נעזרים חשבי שכר בתוכנות ייעודיות שמטרתן לחשב את השכר ("שיקלולית" של ט.מ.ל. מערכות מידע, "חילן פרו" של חילן טק וכד'). לעיתים, תוכנות אלה עומדות בפני עצמן כיחידה נפרדת, לפעמים, הן מהוות מודול בודד מתוך מערכת גדולה יותר. שליטתו של חשב השכר המקצועי בתוכנה המותקנת בארגונך (או בדומה לה), תקצר את תקופת ההשתלבות שלו במערך הארגוני ותחזיר את הארגון לעבודה שוטפת בדרך קצרה ומהירה.

• תכונות אישיות – מחשב שכר מקצועי נדרשות תכונות אופי מסויימות, שמטרתן להבטיח כי יבצע את המוטל עליו וישרת את מטרות הארגון בצורה המיטבית. התכונה הראשונה, כמובן, הינה אמינות – מאחר ומדובר בעיסוק בכספים ובשכר, על חשב השכר להיות ישר כפלס ואמין בצורה יוצאת מגדר הרגיל. התכונה השניה הינה דייקנות – חיפוף ועיגול פינות? לא אצל חשב שכר! חשב שכר מקצועי חייב לפעול על פי החוק ולא לסטות ממנו כחוט השערה. התכונה השלישית הנדרשת מחשב שכר הינה יכולת עמידה ותפקוד אף במצבי לחץ – מתוקף תפקידו, חשב השכר נמצא בין הדרג המנהל לבין מקבלי השכר לבין רשויות המס. כשמתקרב מועד קבלת השכר, הלחץ המופעל על חשב השכר הופך למכבש משלושה כיוונים אלה. חשוב מאד שחשב מקצועי יידע כיצד לתפקד גם בזמן לחץ כזה.

• יחסי אנוש טובים – מקבלי השכר, לרוב, רואים בחשב השכר את ה"אחראי" לשכר שלהם. חשב שכר מקצועי יידע להוות את בולם הזעזועים מול מקבלי השכר ועם זאת, להעביר את המסרים לדרג המנהל. עליו לפעול כלשון החוק ובכל זאת – לא להסתכסך עם הדרג המנהלי או מקבלי השכר. מלאכה לא פשוטה, אשר רק חשב שכר מקצועי באמת יצליח בה.

לסיכום:

בבואך לבחור חשב שכר לארגונך, חשוב מאד לבחון את כל תכונותיו לעומק, מכיוון שמקצועיותו ותכונותיו הן אלו שתהוונה את הגבול בין ארגון מסודר ומתפקד לבין פצצת זמן, אשר עלולה להתפוצץ בכל רגע נתון, בין סדר ורגיעה (בכל החזיתות) לבין כאוס ארגוני טוטלי.

כמו כן, חשוב לשקול להשתמש בשירותיו של בודק שכר ולבצע בדיקות תקופתיות בהתאם לתקנות להגברת האכיפה של דיני עבודה.

שיתוף באמצעות:
מאמרים נוספים

חשבוניות באינטרנט

עוברים לחשבוניות באינטרנט, מתייעלים מבחינה עסקית כולם מסביבכם התחילו לעבור לחשבוניות באינטרנט, ואתם עדיין מתקשים לעשות את

קרא עוד »
שיתוף באמצעות:
דילוג לתוכן